Romuald Traugutt, wojownik i dyktator Powstania Styczniowego, został uhonorowany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który ogłosił rok 2024 Rokiem Romualda Traugutta. Ta decyzja jest wyrazem uznania dla jego zasług dla Polski.
Przyszły bohater urodził się 16 stycznia 1826 roku w niezamożnej rodzinie szlacheckiej w wsi Szostakowo. Mimo trudnych warunków, Romuald Traugutt zdobył solidne wykształcenie, kończąc gimnazjum w Świsłoczy w 1843 roku. Następnie postanowił podjąć studia w Petersburgu, ale ze względu na wiek nie został przyjęty. To wydarzenie skierowało go na ścieżkę służby wojskowej.
Traugutt spędził 17 lat w armii rosyjskiej, gdzie walczył w kampanii węgierskiej w 1849 roku i brał udział w wojnie krymskiej. W 1861 roku zrezygnował ze służby wojskowej z powodów zdrowotnych i rodzinnych, kończąc karierę w stopniu podpułkownika.
Jednak jego prawdziwa chwila przyjścia na światło dzienne nadeszła w kwietniu 1863 roku, kiedy to objął dowództwo nad oddziałem powstańczym liczącym 160 ludzi z powiatu kobryńskiego. Przez kolejne miesiące toczył liczne potyczki, odnosząc zwycięstwa nad rosyjskimi wojskami. Po rozbiciu oddziału pod Kołodnem, Traugutt dotarł do Warszawy i oddał się Rządowi Narodowemu.
Jego odwaga i determinacja zostały nagrodzone 15 sierpnia, kiedy to awansował na stopień generała i został mianowany komisarzem wojennym na Galicję. Otrzymał również misję dyplomatyczną do Francji, gdzie spotkał się z przedstawicielami polskiej emigracji i ministrem spraw zagranicznych Francji.
Romuald Traugutt był przekonany, że istnieje możliwość interwencji ze strony Francji, która mogłaby wesprzeć polskie dążenie do niepodległości. Niestety, te nadzieje nie spełniły się, a Powstanie Styczniowe zostało stłumione przez Rosję.
Romuald Traugutt pozostanie na zawsze bohaterem, który poświęcił swoje życie dla sprawy polskiego narodu. Jego odwaga i poświęcenie będą zawsze stanowić inspirację dla kolejnych pokoleń. Ustanowienie roku 2024 Rokiem Romualda Traugutta jest ważnym krokiem w uhonorowaniu tej wyjątkowej postaci i jej wkładu w historię Polski.
Źródło artykułu: link