Żoliborz biblioteka

6 czerwca 2024 r. w naszych Bibliotekach odbyły się dwa spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o książkach dla dzieci i młodzieży”, których tematem było „Horror w literaturze”. Spotkania poprowadziła Pani Dorota Bałuszyńska-Srebro, absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu.

Podczas tych spotkań, Pani Srebro podkreśliła swoje doświadczenie jako nauczycielka języka polskiego i reżyserka teatrów dla dzieci i młodzieży. Jej pasja literacka doprowadziła do zdobycia licznych nagród i wyróżnień, w tym nominacji w konkursie „Książka roku 2010” Polskiej Sekcji Stowarzyszenia IBBY za powieść „Księga Julii”.

W roku 2016, dwie książki Doroty Bałuszyńskiej-Srebro, „Ostatni rycerz czyli opowieść o Mieście” oraz „Mikołaj i Droga św. Jakuba”, zostały wyróżnione przez Bibliotekę Polską w Londynie i umieszczone na liście Eurotoolbox jako dwie spośród 11 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży.

Spotkania koncentrowały się na pytaniach dotyczących roli horroru w literaturze dla dzieci i młodzieży. Pani Srebro zachęcała do refleksji nad tym, czy tego typu literatura powinna mieć miejsce wśród książek przeznaczonych dla młodszych czytelników oraz jakie wartości może przekazać. Dyskusja dotyczyła również powodów, dla których dzieci tak bardzo lubią czytać straszne historie.

Podsumowując, spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o książkach dla dzieci i młodzieży” z udziałem Doroty Bałuszyńskiej-Srebro okazały się inspirującą okazją do podjęcia refleksji na temat roli literatury dla dzieci i młodzieży, w tym obecności elementów grozy i makabry w literaturze.

Źródło artykułu: link