Jutro, 19 kwietnia, obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym dniu wolontariusze będą rozdawać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, aby uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12:00 zostaną również włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

Syreny są dźwiękiem pamięci, który zostanie uruchomiony na terenie m.st. Warszawy. Ta jednominutowa syrena ciągła jest jednocześnie testem poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych działań w związku z włączeniem syren.

Symboliczne żonkile, które będą wręczane, mają szczególne znaczenie. Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, ocalały z getta, składał w rocznicę powstania bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu szerzenie wiedzy na temat samego powstania i rozpowszechnianie tego symbolu.

Rocznicowe akcje żonkili to inicjatywa, której celem jest nie tylko przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, ale także budowanie wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji.

Powstanie w getcie warszawskim było jednym z najważniejszych aktów oporu Żydów podczas II wojny światowej. W 1940 r. Niemcy otoczyli murem część centrum Warszawy i uwięzili tam prawie pół miliona Żydów. Setki tysięcy z nich umierały w getcie z powodu głodu, chorób i niewolniczej pracy. Latem 1942 r. została przeprowadzona Wielka Akcja likwidacyjna, podczas której Niemcy wywieźli blisko 300 tysięcy Żydów do ośrodka zagłady w Treblince. Pozostali w getcie Żydzi postanowili przeciwstawić się niemieckiej przemocy i 19 kwietnia 1943 r. rozpoczęli zbrojne powstanie. Mimo słabego uzbrojenia i wyczerpania, powstańcy walczyli do końca, aby ocalić swoją godność.

Dzisiaj, rocznica powstania w getcie warszawskim nadal przypomina nam o bohaterstwie i poświęceniu tych, którzy walczyli o wolność i godność człowieka. Inicjatywy takie jak akcja żonkili pomagają szerzyć wiedzę i szacunek w społeczeństwie, aby nigdy nie zapomnieliśmy historii i abyśmy zawsze cenili wartość wolności i pokoju. Muzeum Warszawy, poprzez swoje wystawy i działania, również przypomina nam o tragedii i zagładzie getta warszawskiego, abyśmy nigdy nie zapomnieli i zawsze stawiali opór wszelkim formom nietolerancji i niesprawiedliwości.

Źródło artykułu: link