Informacje Lokalne

O zdrowotnych skutkach ciąży!

Opublikowano: 17.06.2025 | Autor: Grzegorz GPS Świderski | Ostatnia aktualizacja: 17.06.2025 13:17

Każda działalność człowieka może prowadzić do powikłań, a nawet stanowić zagrożenie życia — nawet bieganie. Bieganie służy zdrowiu i nie ma znaczenia to, że można się potknąć i złamać nogę.

Ciąża – jako naturalny proces fizjologiczny – służy zdrowiu kobiety i istnieje na to sporo twardych danych. Poniżej zestawienie prozdrowotnych korzyści fizjologicznych i długofalowych, jakie ciąża może przynieść kobiecemu organizmowi:

  1. Redukcja ryzyka nowotworów hormonozależnych.

Rak piersi. Wczesna pierwsza ciąża (przed 25–30 r.ż.) istotnie zmniejsza ryzyko raka piersi – nawet o 30–50%. Mechanizm: różnicowanie komórek nabłonkowych gruczołu sutkowego pod wpływem estrogenów, progesteronu i prolaktyny – zmniejsza ich podatność na transformację nowotworową.

Rak jajnika i endometrium. Każda ciąża to miesiące braku owulacji, co zmniejsza liczbę cykli i tym samym ilość mikrourazów w jajnikach i błonie śluzowej macicy. Liczne badania potwierdzają, że kobiety, które rodziły, mają statystycznie niższe ryzyko raka jajnika i trzonu macicy.

  1. Regulacja układu immunologicznego.

Ciąża to czas, gdy organizm kobiety „uczy się” tolerancji immunologicznej – toleruje obcy genetycznie organizm (płód). Efektem tego u wielu kobiet z chorobami autoimmunologicznymi (np. RZS, SM, łuszczyca) następuje remisja objawów w czasie ciąży. Poprawa ta może się częściowo utrzymywać po ciąży.

  1. Przestrojenie hormonalne i metaboliczne.

Po ciąży (i karmieniu piersią) organizm przechodzi „reset hormonalny”, który może mieć korzystne długofalowe skutki: zmiany wrażliwości na insulinę, regulacja osi podwzgórze–przysadka–jajnik (wiele kobiet z PCOS doświadcza poprawy po ciąży), często zanika wcześniejsza nieregularność miesiączek lub zespół napięcia przedmiesiączkowego.

  1. Laktacja – osobny rozdział prozdrowotnych korzyści.

Karmienie piersią po porodzie to nie tylko korzyść dla dziecka – dla matki też: redukuje ryzyko nadciśnienia i cukrzycy typu 2 w późniejszym wieku, obniża poziom cholesterolu LDL, pomaga w regeneracji macicy i redukcji tkanki tłuszczowej wisceralnej, chroni przed depresją poporodową (prolaktyna i oksytocyna działają antydepresyjnie).

  1. Serce i naczynia – lepszy stan zdrowia u wieloródek.

Choć ciąża chwilowo obciąża układ krążenia, to kobiety, które rodziły, mają niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych po menopauzie – przy zachowaniu zdrowego stylu życia. Prawdopodobny mechanizm: trwałe zmiany w metabolizmie lipidów, ciśnieniu i aktywności estrogenów.

  1. Psychoneurologia – efekt macierzyństwa.

Badania MRI mózgu pokazują, że ciąża zmienia strukturę mózgu – reorganizuje połączenia korowe związane z empatią, przewidywaniem i reakcjami społecznymi. U kobiet po ciąży obserwuje się lepszą odporność psychiczną, większą stabilność emocjonalną i spadek ryzyka demencji (przy długotrwałym karmieniu piersią).

Grzegorz GPS Świderski
https://t.me/KanalBlogeraGPS
https://Twitter.com/gps65

Dodaj komentarz: