Żoliborz biblioteka

W dniach 21-24 czerwca 2024 roku odbędzie się niezapomniane wydarzenie na Żoliborzu – Pierwsze Święto Światła, które zastąpi tradycyjny Festiwal Świtezianka. Organizatorzy postanowili wprowadzić nową formułę, która z pewnością okaże się niezwykłą atrakcją dla mieszkańców Mazowsza.

Wydarzenie będzie miało miejsce nie tylko w Warszawie, lecz również w Kalisku, Węgrowie oraz Skórzewie. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o magii Nocy Świętojańskiej oraz poznać folklorowe zwyczaje i obrzędy związane z tą wyjątkową nocą. Czekają na nas wianki, muzyka, tańce, ogień i woda – wszystko, co sprawia, że ta noc jest tak niepowtarzalna.

Ważną częścią wydarzenia będą warsztaty tworzenia zielników, gdzie uczestnicy będą mogli poznać techniki mieszanego medium i stworzyć swoje własne dzieła. Ponadto odbędą się warsztaty zielarskie oraz czytanie ballady „Świtezianka”, które wprowadzą nas w pełne magii i tajemniczej atmosferze.

Podczas Święta Światła będziemy mogli również podziwiać występy zespołów ludowych, cieszyć się koncertami, tańczyć przy ognisku i wziąć udział w rytuale ognia. Nie zabraknie także tradycyjnego rytuału wrzucania wianków oraz poszukiwania kwiatu paproci, który przynosić ma szczęście.

Zapraszamy wszystkich do śledzenia profilu Święta Światła na Facebooku, gdzie będą udostępniane relacje z poprzednich edycji festiwalu oraz regulamin konkursu Miss Światło.

To wyjątkowe wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej, Artyków, Impresariatu Artystycznego Zofii Paczórskiej oraz wielu partnerów, m.in. Samorządu Województwa Mazowieckiego, Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i wielu innych.

Nie możemy się doczekać, by razem celebrować Pierwsze Święto Światła na Żoliborzu!

Źródło artykułu: link