Pod pomnikiem ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyły się wzruszające uroczystości, które miały na celu uczcić pamięć o tragicznych wydarzeniach z 2010 roku. Również w tym roku minęło już 14 lat od tamtej tragedii, która wstrząsnęła nie tylko Polską, ale także całym światem.

W tym roku obchody zostały zorganizowane przez miasto oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Rozpoczęły się one o godzinie 8:20, a o godzinie 8:41 wszyscy uczestnicy oddali hołd ofiarom poprzez minutę ciszy. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Kościoła Katolickiego, Kościoła Prawosławnego oraz Ewangelickiego, co podkreślało potrzebę jedności w tych trudnych chwilach.

W uroczystościach wzięli udział liczni przedstawiciele władz państwowych, m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Obecni byli również ministrowie, urzędnicy państwowi oraz rodziny ofiar, którzy wciąż odczuwają niewyobrażalną stratę.

Trzeba przypomnieć, że katastrofa samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku zabrała życie 96 osób, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, ministrow, posłów oraz ważnych dowódców. Delegacja ta miała uczestniczyć w uroczystościach związanych z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej, co dodaje temu tragicznemu wydarzeniu jeszcze większego dramatyzmu.

Niezależnie od upływu czasu, pamięć o tych utraconych życiach nadal trwa i nigdy nie zostanie zapomniana. Takie uroczystości są ważnym elementem naszej historii i budują naszą jedność wobec wspólnych tragedii.

Źródło: Autorka: Ewelina Lach
[Link](https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-10-04/warszawa-uroczystosci-upamietniajace-ofiary-katastrofy-pod-smolenskiem/)

Źródło artykułu: link