Żoliborz biblioteka

W 19 kwietnia 2024 roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. To ważne wydarzenie jest hołdem dla powstańców, którzy odważnie walczyli o godność i wolność w jednym z najcięższych okresów naszej historii.

Podczas rocznicy, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zawsze organizuje społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”. W tym roku, na ulicach Warszawy, wolontariusze rozdawać będą papierowe żonkile, które stanowią symbol pamięci o bohaterach getta warszawskiego.

Nasz własny biblioteka również zaangażowała się w tę inicjatywę, aby uczcić pamięć o tych, którzy polegli. Wraz z naszymi wolontariuszami, przygotowaliśmy papierowe kwiaty – żonkile, które czytelnicy będą mogli przypiąć do ubrania. To symboliczny gest oddania hołdu powstańcom, którym chcemy się przyłączyć.

Paula Sawicka, psycholog i była nauczycielka akademicka związana z opozycją demokratyczną, podkreśla symbolikę żółtego żonkila jako znak zbiorowej pamięci. Wspomina, jak wszyscy, którzy pragnęli zachować pamięć, składali żonkile na Muranowie. Jej współautorstwo książki „I była miłość w getcie” razem z Markiem Edelmanem dodaje jej doniosłości w kontekście wydarzeń, których pamięć uczczać chcemy.

Dołącz do akcji „Żonkile”! Przypnij dziś żonkil i pokaż, że łączy nas pamięć! W niektórych miejscach będzie również możliwość zobaczenia tematycznych wystaw i prezentacji filmów oraz literatury dotyczącej powstania.

W okresie rocznicowym, zachęcamy wszystkich do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad tym, jak ważne jest pamięć o tragicznych wydarzeniach przeszłości. Poprzez symbole i solidarność, możemy budować wspólne zrozumienie i szacunek dla tych, którzy walczyli o naszą wolność.

Źródło artykułu: link