W Muzeum Woli przygotowywana jest nowa ekspozycja „Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku”, która przeniesie nas w świat klubów i klubokawiarni, gdzie odzwierciedlały się zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze. Będzie można ją oglądać od 9 maja do 15 grudnia 2024 roku.

Warszawska scena klubowa jest nie tylko biznesem czy miejscem imprez, ale także przestrzenią, w której rodzi się energia, euforia i wspólnota. Kluby takie jak Fugazi, Filtry, CDQ czy Piekarnia były pionierskimi inicjatywami, które powstały po transformacji w Polsce. Choć z pozoru różne, łączyło je poczucie euforii i świadomość, że są częścią czegoś większego.

Wraz z nadejściem XXI wieku pojawiły się również klubokawiarnie, takie jak Le Madame czy Chłodna 25. To już nie tylko miejsca rozrywki, ale również przestrzenie zaangażowane społecznie. To tutaj rodziły się inicjatywy pozarządowe i ruchy społeczne. Kluby te miały ogromny wpływ na rozwój sceny muzycznej, ale także były miejscami, w których rozwijała się niezależna kultura – teatr, sztuka wizualna, literatura i miejsca, które promowały inkluzywność i nietypowość.

Przygotowywana wystawa „Euforia. O klubach warszawskich po 1989 roku” jest subiektywnym spojrzeniem na te wyjątkowe miejsca w Warszawie. Jest to nie tylko wgląd w warszawską klubowość w okresie przemian, ale również próba zobaczenia tego aspektu kulturowego dziedzictwa, który do tej pory pozostawał w naszych wspomnieniach. Wystawa umożliwi nam spojrzenie na historię miasta z klubowej perspektywy.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zdjęcia, filmy oraz liczne materiały drukowane, takie jak plakaty, bilety czy ziny. Będzie to doskonała okazja, aby poznać nie tylko dobrze znane miejsca, ale także te, które już zniknęły z mapy Warszawy.

W ramach programu towarzyszącego odbędą się sety DJ-skie, oprowadzania kuratorskie oraz spotkania z twórcami klubów i DJ-ami. To wszystko uzupełnione zostanie pokazami archiwaliów związanych z innymi klubami, które nie znajdą się na wystawie.

Zapraszamy do Muzeum Woli na ulicy Srebrnej 12, gdzie będzie można odkryć fascynującą historię warszawskiej sceny klubowej od 9 maja do 15 grudnia 2024 roku. Wejściówki kosztują 15 złotych, a w czwartki wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wystawy i programu towarzyszącego można znaleźć na stronie muzeumwoli.pl.

Źródło artykułu: link