Jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych kulturze afrykańskiej nadchodzi już wkrótce. Festiwal filmów afrykańskich AfryKamera rozpocznie się w dniach od 12 do 17 grudnia w Warszawie. Wydarzenie to przyciąga uwagę publiczności nie tylko atrakcyjnym repertuarem, ale również dominacją filmów stworzonych przez utalentowane kobiety.

W trakcie festiwalu pojawi się ponad 20 filmów, które przeniosą nas w różne zakątki Afryki. Polską premierą będzie film „Królowe” w reżyserii Yasmine Benkiran, marokańskiej twórczyni, która ukazuje historię ucieczki dwóch kobiet i dziewczynki przez pustynię i doliny gór Atlas.

Kolejnym wartym uwagi filmem jest nagrodzony na Sundance „Mami Wata” w reżyserii nigeryjskiego artysty C.J. Obasi, który snuje opowieść o szczęśliwej i radosnej wiosce na wyspie Iyi, gdzie mieszkańcy oddają cześć morskiej bogini.

Nie możemy również zapomnieć o filmie „Sira” reżyserki Apolline Traoré z Burkina Faso. Ten bardzo realistyczny i brutalny obraz przedstawia działania islamskich terrorystów doświadczanych przez młodą dziewczynę w trudnych warunkach pustynnego Sahelu.

AfryKamera nie byłby kompletny bez swojej muzycznej odsłony. AFreaks, impreza muzyczna będąca częścią festiwalu, odbędzie się 16 grudnia w warszawskim Klubie SPATiF. Na scenie zaprezentują się utalentowane kobiety, takie jak rwandyjska didżejka i wokalistka Cheryl Isheja aka Binghi, brytyjska kuratorka i didżejka Shennen SP, polsko-nigeryjska wokalistka Ifi Ude oraz wrocławska didżejka Kitty Sarcasm.

Po zakończeniu festiwalu, od 17 do 26 grudnia, wybrane filmy będą dostępne online na platformie VOD Warszawa.

Źródło: afrykamera.pl

Źródło artykułu: link