Żoliborz biblioteka

Zapraszamy wszystkich seniorów i nie tylko na niezwykłe spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem i Elżbietą Ficowską! Wieczór ten będzie pełen fascynujących opowieści, które będą inspiracją dla wielu z nas.

Cezary Harasimowicz podzieli się z nami tajemnicami swojej książki „Bieta”, która została zainspirowana życiem Elżbiety Ficowskiej. Bohaterka tej epickiej powieści wraz z autorem opowiedzą nam historię pełną niezwykłych incydentów i nieprawdopodobnych wypadków, które miały ogromne znaczenie dla wielu osób.

Elżbieta Ficowska, uratowana z warszawskiego getta dzięki Irenie Sendlerowej, jest niewątpliwie jednym z najbardziej niezwykłych ludzi naszych czasów. Jako córka dwóch matek – żydowskiej i polskiej – miała niezwykle burzliwe życie. Była pedagogiem z wykształcenia, ale przede wszystkim duszą rogatą z wyboru. Jako żona poety Jerzego Ficowskiego była zaangażowana w antykomunistyczną opozycję. Po przejściu Polski na ustroje demokratyczne, pełniła funkcję doradczyni i rzeczniczki prasowej ministra Jacka Kuronia.

Książka Cezarego Harasimowicza, pt. „Bieta”, nie jest biografią, ale powieścią. Opowiada ona historię kobiety, której los jest ściśle związany z historią dwóch narodów – polskiego i żydowskiego.

Cezary Harasimowicz jest nie tylko pisarzem, ale również polskim scenarzystą, aktorem i dramaturgiem. Jego twórczość porusza najważniejsze tematy i problemy współczesnego świata. Jego film „300 mil do nieba”, opowiadający o poszukiwaniu wolności za żelazną kurtyną, został uhonorowany Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej w 1989 roku. Jego scenariusz „Brute” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz miał możliwość uczestniczenia w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute, gdzie jego skrypt został uznany za najlepszy, podkreślając jego wybitne wartości humanistyczne.

Spotkanie towarzyszy XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu i jest finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu „Senior w Bibliotece”. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, które na pewno dostarczy niezwykłych inspiracji i refleksji.

Źródło artykułu: link