Pięć książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przechodzi do finału. Nominacje obejmują trzy książki wydane w języku polskim oraz dwie przetłumaczone z francuskiego i hiszpańskiego. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybierze najlepszy reportaż z ubiegłego roku, a laureat zostanie ogłoszony 25 maja.

Książki nominowane w tym roku dotykają różnych tematów i zapraszają czytelników w fascynujące podróże. „Irlandia wstaje z kolan” autorstwa Marty Abramowicz opowiada o procesie laicyzacji Irlandii, której towarzyszą głębokie podziały. Ersin Karabulut w „Kronikach ze Stambułu, tom 1” przenosi nas do historii Turcji, pełnej brutalnych wydarzeń. „To nie jest Miami” Fernandy Melchor to opowieść o brutalnej rzeczywistości meksykańskiego Veracruz, a „Atlas dziur i szczelin” Michała Książka przybliża nam Polskę z czasów PRL i początków epidemii HIV. Ostatnią nominacją jest „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce” autorstwa Bartosza Żurawieckiego.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie wręczona 25 maja podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł, a tłumacz książki reporterskiej – 20 tys. zł. Dodatkowo, jeśli książka nominowana nie zdobędzie głównej nagrody, autor otrzyma 10 tys. zł, a tłumacz 5 tys. zł.

Również z okazji 15. jubileuszowej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego należy wspomnieć, że zgłoszono łącznie 145 książek, z czego 105 powstało w języku polskim, a 40 to tłumaczenia. Nagroda jest organizowana i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę, zaś partnerem jest redakcja Gazety Wyborczej.

Źródło: Książki nominowane do 15. Nagrody Kapuścińskiego

Źródło artykułu: link