Żoliborz biblioteka

Zapraszamy wszystkich entuzjastów historii i architektury na wyjątkowy spacer po Żoliborzu Urzędniczym. Nasz przewodnik, Marcin Strachota, zabierze Cię w podróż po dawnej kolonii urzędniczej, która odzwierciedla tradycje małomiasteczkowej architektury polskiej. To niezwykłe osiedle znajduje się w rejonie ulic Brodzińskiego, Wieniawskiego i placu Henkla.

Historia Kolonii Urzędniczej sięga XVIII wieku, ale to w latach dwudziestych XX wieku nastąpiły najważniejsze zmiany w tym obszarze. Powstała wówczas miejska zabudowa, która inspirowana była ideą szlacheckiego dworu. Projektanci uwzględnili potrzeby mieszkańców, tworząc jednocześnie unikalne połączenie miasta i ogrodu – co było niezwykle innowacyjne w tamtych czasach. Na ulicach osiedla Żoliborz Urzędniczy można podziwiać awangardowe akcenty architektoniczne, z widocznymi wpływami modernizmu i funkcjonalizmu.

Dołącz do nas 8 maja o godzinie 17:00. Zbiórka odbędzie się na Placu Wilsona, przy wejściu do Parku im. S. Żeromskiego. Spacer wraz z prelekcją jest otwarty dla wszystkich, a udział w nim jest bezpłatny. Nie przegap tego wyjątkowego wydarzenia towarzyszącego XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu!

Tę niezwykłą inicjatywę finansuje Budżet Obywatelski 2024 w ramach projektu „Senior w Bibliotece”. Dołącz do nas i odkryj magię Żoliborza Urzędniczego razem z nami!

Źródło artykułu: link