Żoliborz biblioteka

Rok 2024 został ustanowiony przez Radnych Żoliborza rokiem Marii Kownackiej – pisarki, tłumaczki, autorki opowiadań, słuchowisk i książek. W 2024 roku przypada 130. rocznica urodzin pisarki.

Maria Kownacka, znana i ceniona pisarka i tłumaczka, urodziła się w 1894 roku w Słupie, niedaleko Kutna. Zmarła w 1982 roku w Warszawie. Jej twórczość, w tym takie dzieła jak „Plastusiowy pamiętnik” i „Rogasia z Doliny Roztoki”, zdobyły szereg nagród i wyróżnień. Pisarka została uhonorowana m.in. srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Orderem Uśmiechu i Orłem Pióro. Szczególną troskę Marii Kownackiej w jej twórczości było wywołanie uśmiechu na twarzy dzieci, dlatego też starała się utrzymać swoje opowieści w jasnych kolorach.

W hołdzie dla pisarki, postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Książki Dziecięcej, znane także jako Izba Pamięci Marii Kownackiej, mieszczące się na warszawskim Żoliborzu przy ulicy Słowackiego 5/13 m. 74. Tam spotkaliśmy Panią Agatę Klichowską z Biblioteki Wojewódzkiej, która w sposób profesjonalny opowiedziała nam historię tego miejsca.

Muzeum Książki Dziecięcej jest ważnym miejscem dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać dorobek i życie Marii Kownackiej. To także doskonała okazja do odkrywania bogactwa polskiej literatury dziecięcej i skarbów, jakie oferuje.

Źródło artykułu: link