Już szesnasty raz Warszawa organizuje konkurs na najlepszą książkę historyczną minionego roku. Prace mogą być zgłaszane do 13 maja w celu ubiegania się o Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Laureat oprócz statuetki otrzyma również nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych. A co więcej, po raz pierwszy autorzy i autorki nominowanych książek także zostaną uhonorowani finansowo.

Konkurs przyjmuje zgłoszenia autorskich prac historycznych, dzienników i pamiętników oraz edycji źródłowych. Choć cel konkursu to popularyzacja książek historycznych, organizatorzy zachęcają do zgłaszania się nie tylko ściśle naukowych pozycji, ale także tych adresowanych do szerokiego grona czytelników. W tym kontekście warto podkreślić, że patronem Nagrody jest Kazimierz Moczarski, autor słynnej książki „Rozmowy z katem”, która przedstawia rozmowy z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta.

Zgłoszone książki zostaną poddane ocenie jury, które wyłoni pięć nominacji, które zostaną zaprezentowane w „Gazecie Wyborczej”. Nagrodę główną otrzyma laureat lub laureatka, który oprócz statuetki dostanie 50 tysięcy złotych. Pozostali nominowani nie będą jednak przeproszeni – otrzymają po 10 tysięcy złotych. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się jesienią.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego jest kontynuacją nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski, istniejącej od 2009 roku. Inicjatywę organizują m.st. Warszawa, Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich, a partnerem wydarzenia jest Biblioteka Narodowa, a patronem medialnym „Gazeta Wyborcza”.

Uczestnicy konkursu mają czas do 13 maja 2024 roku na przesłanie książki w formie elektronicznej lub trzech egzemplarzy wersji papierowej na adres Domu Spotkań z Historią. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Domu Spotkań z Historią.

Źródło: Już po raz szesnasty Warszawa wybierze najlepszą książkę historyczną minionego roku

Źródło artykułu: link