Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, tradycyjne święto muzyki, tańca i śpiewu, już niedługo rozpocznie się w Warszawie. Tegoroczna edycja festiwalu nosi tytuł „Po kole” i odbędzie się od 17 kwietnia. Wydarzenie jest współfinansowane przez m.st. Warszawa.

Podczas Wszystkich Mazurków Świata, zobaczymy koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Będą również warsztaty dla uczestników, zajęcia dla dzieci oraz kolorowe Targowisko Instrumentów. Na zakończenie festiwalu odbędzie się Noc Tańca, która potrwa aż 10 godzin, a uczestnicy będą mogli tańczyć i bawić się aż do białego rana.

Hasło tegorocznego festiwalu odnosi się do tańca w kole, który był charakterystyczny dla dawnej izby weselnej. Symbolizuje on krąg życia, który jest wyznaczany przez obrzędy przejścia i ważne momenty. Tytuł festiwalu nawiązuje również do chorwackiego tańca „kolo” oraz do historii Polaków z Galicji, którzy emigrowali do Chorwacji i Bośni w poszukiwaniu pracy. Po II wojnie światowej powrócili do Polski, przywożąc ze sobą instrumenty i pieśni, które miały duże znaczenie dla polskiej kultury ludowej.

W programie festiwalu znajdują się dwa główne koncerty. Pierwszy z nich to widowisko inspirowane tradycyjnymi obrzędami weselnymi z Łowicza, z udziałem lokalnych mistrzów i młodych artystów z regionu łódzkiego. Drugi koncert „Za słońcem” poświęcony będzie tradycyjnej muzyce chorwackiej, w tym także pieśniom wpisanym na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Warto odwiedzić także barwne Targowisko Instrumentów, gdzie będzie można zobaczyć pokazy tworzenia instrumentów, wziąć udział w warsztatach i posłuchać minikoncertów. Dla najmłodszych przygotowane zostaną Małe Mazurki – specjalne wydarzenia dla dzieci.

Noc Tańca, zamykająca festiwal, odbędzie się w warszawskiej Fortecy przy ul. Zakroczymskiej, gdzie przez 10 godzin będzie można tańczyć do muzyki kapel wiejskich i miejskich z różnych regionów Polski i zagranicy.

Cieszmy się wiosennym karnawałem muzyki i tańca na Mazurkach Świata, który niesie ze sobą wiele pięknych tradycji i inspirującej muzyki.

Źródło: [www.warsawtour.pl/pl/warszawa/kalendarium/po-zdrowie-mazurki-tancem-i-muzyka-sie-zachebcze](www.warsawtour.pl/pl/warszawa/kalendarium/po-zdrowie-mazurki-tancem-i-muzyka-sie-zachebcze)

Źródło artykułu: link