Żoliborz biblioteka

Wielki sukces odniosło drugie wydanie Żoliborskiego Konkursu Recytatorskiego im. Joanny Kulmowej, zorganizowanej w ramach projektu „Dzieci Kulmowej – Kulmowa Dzieciom” w Bibliotece Publicznej na Żoliborzu. Wydarzenie to jest częścią kontynuacji upamiętniania twórczości wybitnej polskiej pisarki i ma na celu promocję czytelnictwa, rozwijanie wiedzy i kultury oraz edukację młodego pokolenia w oparciu o dzieła Joanny Kulmowej.

Finał konkursu odbył się 22 czerwca 2024 roku w Społecznym Domu Kultury, a gościła go przewodnicząca jury – Małgorzata J. Berwid, znana z inicjatyw kulturalnych związanych z autorką. Wydarzenie to zostało współorganizowane przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową, która udostępniła swoje pomieszczenia na ten cel.

Do konkursu zgłosiło się łącznie 112 uczniów z warszawskich szkół, co świadczy o dużym zainteresowaniu młodzieży literaturą i recytacją. Przesłuchania konkursowe trwały dwa dni, 20 i 21 maja 2024 roku, a udział wzięło 90 uczestników w trzech różnych kategoriach wiekowych: uczniowie klas 1-3, uczniowie klas 4-6 oraz uczniowie klas 7-8.

Wybór zwycięzców nie był łatwy dla jury, w skład którego wchodzili między innymi Wojciech Wysocki, aktor teatralny i telewizyjny, Krzysztof Wiśniewski, dyrektor Teatru Komedia, oraz Monika Wellman, kuzynka Joanny Kulmowej. Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje za odwagę i talent, który zaprezentowali na scenie. To właśnie młodzi ludzie takimi inicjatywami przyczyniają się do dalszego rozwoju kultury w Polsce.

Źródło artykułu: link