Świadectwa z getta warszawskiego: Przemiana dzielnicy północnej w morze ruin

Muzeum Warszawy otworzy jutro nową część wystawy głównej, która przedstawia moment przemiany dzielnicy północnej w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Wystawa gabinetu „Świadectwa z getta warszawskiego” ukazuje dramatyczną historię, jak Warszawa stała się morzem ruin w okresie wojny.

Przed wybuchem II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła 30% mieszkańców Warszawy, a większość z nich zamieszkiwała dzielnicę północną. Tętniące życiem ulice Nalewki, Chłodna i Krochmalna były centrum żydowskiego świata o różnorodności społecznej, religijnej i politycznej. Jednak w ciągu kilku lat wojny ta część miasta przestała istnieć.

W nowej wystawie zostaną zestawione dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Zdjęcia autorstwa niemieckich żołnierzy, pochodzące z międzynarodowych archiwów, będą prezentowane obok zdjęć mieszkańców getta i członków ruchu oporu. Te fotografie razem z wydobytymi przedmiotami stanowią poruszającą opowieść o powstaniu getta, jego funkcjonowaniu, zrywie powstańczym, likwidacji i śladach, jakie pozostały po nim.

Wystawa „Świadectwa z getta warszawskiego” jest próbą ukazania tego, co niewyobrażalne. Obejmuje okres od czasu okupacji niemieckiej do piątej rocznicy powstania w getcie w 1948 roku. Dzięki różnym spojrzeniom, zarówno żołnierzy i członków ruchu oporu, jak i zwykłych ludzi, możemy zobaczyć codzienność życia w getcie z różnych perspektyw.

Wykopane przedmioty należące do ludzi z przedwojennej dzielnicy północnej są materialnymi śladami życia społeczności, która tam zamieszkiwała przez długie lata. Wystawę zamyka film, który ukazuje miejsce po getcie jako symbol jego zagłady.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się w 1942 roku. Po masowych deportacjach ludności do obozu zagłady w Treblince, getto zostało prawie puste, a w 1943 roku zrównano je z ziemią. Niemieckie oddziały wkroczyły do getta przez bramę na ulicy Nalewki, a mieszkańcy stawiali im opór przez miesiąc. Jednak w końcu getto zostało obrócone w morze ruin i zgliszczy. Tysiące ludzi zostały wywiezione do obozów zagłady.

Wystawa „Świadectwa z getta warszawskiego” zaprasza do odkrycia nowej perspektywy na powstanie w getcie warszawskim i przemianę dzielnicy północnej w morze ruin. Przez różne spojrzenia i realia pokazane na wystawie, odwiedzający mogą zyskać głębsze zrozumienie niezwykłej historii Warszawy.

Źródło: [link do artykułu]

Źródło artykułu: link