Szpitale ginekologiczno-położnicze w Polsce dążą do zapewnienia jak największego komfortu pacjentkom podczas porodu poprzez możliwość otrzymania znieczulenia. Szpital Bielański w Warszawie plasuje się na czele rankingu z najwyższym odsetkiem znieczuleń porodowych w celu łagodzenia bólu.

Według apelu Naczelnej Rady Lekarskiej, Polska od wielu lat utrzymuje się z wysokim odsetkiem porodów wykonanych metodą cięcia cesarskiego w porównaniu do innych krajów europejskich. Przyczyną może być obawa kobiet przed bólem w czasie porodu naturalnego. Dostępność do znieczulenia stanowi problem, który zainteresował Rzecznika Praw Obywatelskich, ponieważ w niektórych polskich szpitalach w ubiegłym roku nie wykonano ani jednego znieczulenia.

Jednak wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, takie jak Szpital Bielański, zapewniają pacjentkom możliwość otrzymania znieczulenia podczas porodu. W 2023 roku niemal jedna trzecia rodzących kobiet w Warszawie skorzystała z znieczulenia łagodzącego ból. Szpital Bielański, Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet oraz inne placówki, takie jak Szpital św. Zofii czy Szpital Południowy, odnotowały wysokie odsetki znieczuleń podczas porodów.

Mieszkańcom stolicy zapewniono bogaty system ochrony zdrowia, w tym ponad 120 przychodni i 10 szpitali, w tym 2 szpitale ginekologiczno-położnicze i 4 z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Trzy miejskie szpitale – Szpital Południowy, Praski i św. Zofii – znalazły się wśród dziesięciu najlepszych w kraju według rankingu Fundacji „Rodzić po Ludzku”. Miasto Warszawa również wspiera mieszkańki poprzez finansowanie programu leczenia niepłodności in vitro i oferowanie bezpłatnych szkół rodzenia.

W 2023 roku miasto otworzyło Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, który zapewnia kompleksową opiekę ginekologiczną dla kobiet w każdym wieku. Program ten ma na celu troskę o zdrowie wszystkich mieszkanek i przyczynia się do zapewnienia wyższego komfortu podczas porodu.

Źródło: Dziecko urodzone w jednym z miejskich szpitali

Źródło artykułu: link